Galip Hoca ve Efeler

Milli teşkilat kuruluyor haberi ortalıkta yayılmaya başlayınca gönüllü sayısı da artmaya başladı. Danişmentli İsmail Efe, Mesutlulu Mestan Efe, Dokuzun Mehmet Efe, Dokuzun Hasan Hüseyin Efe, Dokuzun İbrahim Efe ve Habibin Ali Efe, kızanları ile birlikte Umurlu tarafına geçtiler ve düşmanı beklemeye başladılar.

Burdur’dan Kara Sinirli Hasan Efe, Ümmet Pehlivan Efe ve Kasap Kenan Müfrezeleri de Aydın’a desteğe gelmişlerdi. Umurlu bir anda seyyar bir karargâh haline geldi.

Mesutlulu Mestan Efe:
– Efeler, tanımayan varsa bilsin! Bu adam Galip Hoca. İyi tanıyın onu.

Galip Hoca Celal Bey:
– Sağ ol Mestan Efe. Sizlerin aramıza katılışı köylülerin cesaretlerini arttırdı. Yakında daha çok gönüllü aramıza katılacaktır.

Danişmentli İsmail Efe:
– Hoca Efendi, diğer efeler de aramıza katıldığında evelallah bu gara dinlilerin iflahını keseriz biz.

– Yaşa be efe. İşte bu!

– Aydın’a ilk girdiğimiz günü sakın unutmayın efeler! Bilmeyen varsa dinlesin beni. Yunan askerleri kaçarlarken hem şehri yaktılar ve hem de sivilleri makineli tüfeklerle taradılar! Rum kızları dahi efelere sığındılar. Kimilerinin namusunu kirletmiş Yunanlılar, kimilerini de karşı geliyorlar diyerek vurmuşlar. Rum kızları bu yüzden Yörük Ali Efe’nin kızanlarına yalvardılar. “Bize kıymayın” dediler. Efeler ise “Bizim kadınla işimiz yok. Sizinkiler gibi ırz ve namus düşmanlığı yapmayız. Korkmayın” dediler. İşte bizim anladığımız hakiki efelik budur!

Teğmen Şefik Bey:
– Hocam, bu arada Yörük Ali Efe ve Kıllıoğlu Hüseyin Efe, Muğla mıntıkasında gönüllü toplamaya gitmişler. Dalama’yı şimdilik merkez olarak kullanacaklarmış. Miralay Şefik Bey, zaten Yörük Ali Efe’nin yanına Teğmen Zekai Bey’i görevlendirmişti.

– Harika gelişmeler bunlar. Peki, diğer efelerden bir haber var mı?

– Eli kulağındadır hocam. Sanıyorum birkaç güne kalmaz bize katılırlar. Bugün yarın gelirler.

– Gelmeliler. Efelik yapacak zaman asıl şimdi geldi çattı.

  • Galip Hoca ve Efeler / Şahin Efe Yılmaz (Yakında Piyasada)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir